Limak SPK'ya başvurdu

Elektrik üretim, dağıtım ve toptan ticaret ile otoyol, havalimanı ve liman yönetim ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren Limak Yatırım, Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş., hisselerinin ek satış hakkı dahil yüzde 30luk kısmını halka arz etmek üzere SPK ve İMKBye başvurdu.

Limak Yatırımdan yapılan açıklamaya göre, şirket, halkla arzdan elde edeceği geliri yeni projelere yatırım amaçlı kullanacak.

Limak Yatırımın yüzde 20si sermaye artırımı, yüzde 6,09u ise ortak satışı yoluyla olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında gerçekleşecek halka arzıyla birlikte halka açıklık oranının yüzde 26,09 olması öngörülüyor. Piyasa ve talep koşullarına bağlı olarak yüzde 3,91 kadar daha ek satış gerçekleştirebilecek.

Limak Yatırım, halka arz öncesi 457,920,250 lira olan ödenmiş sermayesini halka arz sonrası nominal 572,400,313 liraya yükseltmeyi planlıyor.

Limak Yatırımın varlıkları da 4ü Gürcistanda bulunan 13 hidroelektrik santrali, Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım bölgeleri, elektrik toptan satış şirketleri, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ve devir süreçleri devam eden Kosova Priştina Uluslararası Havalimanı ile İskenderun Limanından oluşuyor.

Limak Yatırım Üst Yöneticisi (CEO) Murat Dedeoğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti:

Halka arz kapsamında Limak Yatırımın nakit olarak artırılacak 114.480.063 lira nominal değerli paylarının ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak ve buna ilaveten mevcut ortaklarımıza ait 34.859.179 lira nominal değere sahip payların halka arz edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca yeterli talep olması durumunda yine mevcut şirket ortaklarına ait olan 22.380.852 lira nominal değere sahip paylar da ek satış kapsamında halka arz edilebilecektir. Böylece yüzde 26,09 olarak planlanan halka açıklık oranımız, ek satış hakkı dahil yüzde 30a kadar çıkabilecektir.

Dedeoğlu, halka arz edilecek hisse senetlerinin toplam nominal tutarının 149.339.242 lira, ek satış hakkı dahil tutarın ise nominal 171.720.094 lira olduğunu açıkladı.

Kaynak: Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.