"Karşıma hiç Sülüman çıkmıyor"

Muhteşem Yüzyılın Hürremi Meryem Uzerli, özel hayatı hakkında konuştu.– Türkiyeye gelmeye karar verirken endişe duydunuz mu?
Her şey 4 gün içinde oldu. Soğuk suya atladım diyebiliriz. Gelir-gelmez, işime odaklandım. Sadece kendimi burada yalnız hissedeceğim korkusu oldu.

– Diziye yapılan eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?
Daha tanıtımları yapılırken yargılamaya başladılar, çok şaşırdım. İlk bölüm yayınlandıktan sonra biraz tedirgin oldum. Türk insanını tanımıyordum, nasıl bir tepki göreceğimizden de pek emin değildim.

– Ya aileniz? Onlar da tedirgin oldu mu?
Ailem tedirgin değil çanak anten sahibi oldu! Türk kanallarını izlemeye başladılar. İnsanların daha yayınlanmayan bir diziyle ilgili konuşmasına anlam veremediler.

ONUN YOLU KÖTÜ BEN DİSİPLİNLİYİM
Hürrem Sultan ile aramızda şöyle bir fark var: Ben disiplinli ve iyi bir şekilde çalışıyorum. Hürrem ise arkadan oyun çevirerek, kötü bir yol izliyor. O hedefine ulaşmak için birini harcayabilir. Ben amacım için kimseyi harcamam.

ERKEKLERİ YOLDA YÜRÜRKEN GÖRÜYORUM, O DA 5 SANİYE!
– İstanbula alışabildiniz mi?
3-4 aydır buradayım. Vaktimin yüzde 95i sette geçiyor. Set dışında evde senaryo çalışıyorum. Dışarı da çıkıyorum ama çok az…

– İstanbula gelince özel hayatınızda bir değişiklik oldu mu?
Buraya geldiğimde bekardım hala da bekarım! Benimle sevgili olmak gibi bir teşebbüste bulunan da olmadı… Set dışında yolda yürürken görüyorum erkekleri, o da 5 saniye…

– Hangi erkekler ilginizi çeker?
Tam olarak bunu tarif edemem. Yani şöyle bir adam, şöyle bir surat diyemem. Bir adamla karşılaştığım zaman gözünde o ışığı görürsem, ilgimi çeker. Çekim biter Meryem olur eve giderim

– Set dışında Hürrem psikolojisini yaşıyor musunuz?
Hürrem Sultan kıyafetlerini çıkartıp kendi kıyafetlerimi giydiğimde Meryem oluyorum ve evime gidiyorum.

– Vamp bir yüzünüz var, çok da sıcakkanlısınız. Duruşunuzla mı alakalı?
Kendimi nasıl hissediyorsam öyle duruyorum. Bunun için ekstra bir şey yapmıyorum. Çok çabuk utanan bir insanım.

– Halit Ergenç ile öpüşme sahneniz yüzünden eşi Bergüzar Korelle aralarında sorun çıktığı iddia edildi. Bergüzar Hanımla tanıştınız mı?
Hayır, tanışmadık. Bu haberleri biz de okuduk. Öyle bir şey olmadığını da biliyorum.

– Kendinizi güzel buluyor musunuz?
Burnumu seviyorum. Geriye kalan her şeyi de olduğu gibi kabul ettim. Böyle seviyorum kendimi.

Sultanların Aşkına 23 bin 580 kişi şahit
Hürrem Sultanın Kanuni Sultan Süleymana yazdığı mektupların da yer aldığı Sultanların Aşkı / Aşk-ı Selatin adlı sergiyi 2 günde 23 bin 580 kişi ziyaret etti. Başbakanlık Osmanlı Arşivi uzmanlarından Şefik Kanyılmaz, Rıfat Varol, Orhan Özdil, Eyüp Aşık ve Mustafa Özbekin, yaptığı araştırmalar sonunda derlenen ve günümüz Türkçesine çevrilerek 70×100 santimetre ebadında foto bloklara basılan mektuplar, Airport Outlet Centerda sergileniyor. Sergide, Hürrem Sultanın Kanuni Sultan Süleymana yazdığı 7 mektupla; Pargalı Damat İbrahim Paşa tarafından Hatice Sultana yazılan 10 mektup yer da alıyor.

Figan eden bir bülbül gibiyim
Yüzümü yere koyup ayağına kapandığım sultanım hazretleri… Benim güneşim ve mutluluk kaynağım, ayrılık acısıyla ciğeri kebap olmuş, gecesi gündüzüne karışmış, hasret denizinde boğulmuş bu çaresiz kulunuzun halini sorarsanız, biliniz ki sultanımdan ayrı kaldığım için inleyen, feryat ve figan eden bir bülbül gibiyim. Allah çektiğim bu acıyı kimseye yaşatmasın. (Hürrem Sultandan Kanuni Sultan Süleymana mektup, 1535) (Akşam)/ gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.