Karamehmet-Kazancı ve Ciner grupları: 4 ihaleden 1'ini bırakacaklar

Rekabet Kurulu, elektrik dağıtım bölgeleriyle ilgili kararını açıkladı. Karamehmet-Kazancı ve Ciner grupları, ihalede aldığı dağıtım bölgelerinden birinden vazgeçmek zorunda kalacak.

Bu çerçevede Kurul, özelleştirilmelerine ilişkin süreçte, 16 Aralık 2010da Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş., Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş., Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.nin özelleştirilmesi işlemlerine ilişkin kararında yer aldığı üzere, teklif sahiplerinden MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubunun hissedarlarından Mehmet Kazancı, Esin Kazancı, Begüm Kazancı ve Mustafa Kurnazın, Kazancı Holding A.Ş. ve dolayısıyla Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Aksa Elektrik) ile aynı ekonomik büyüklük içinde olduğu ve 4054 sayılı Kanun kapsamında tek bir teşebbüs olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna ulaştı.

Bu kapsamda MMEKA ve/veya Aksa Elektrik tarafından yapılacak devralma işlemlerine ilişkin olarak, İş-Kaya-MMEKA ve/veya Aksa Elektrik tarafından Boğaziçi, Gediz ve Trakyanın üçünün birden devralınması halinde ulaşılacak büyüklüğün aşılması durumunda devralma işlemine izin verilmeyeceğine, bu büyüklüğün altında kalacak devralma işlemlerine ise izin verilebileceğine karar verdi.

KAZANCILARIN DURUMU NE OLACAK?
Kurul 16 Aralık 2010 tarihli kararında MMEKA ve/veya Aksa Elektrikin teklif verdiği Boğaziçi, Gediz ve Trakyanın üçünün birden devralınmasına hakim durum oluştuğu için izin vermemişti. Bugünkü karara göre hakim durum bakımından incelendiği zaman, Kazancıların İstanbulun iki yakasını birden (Boğaziçi ve Ayedaş) alması halinde, Gedizden vazgeçmeleri gerekiyor, fakat grup Boğaziçi ve Ayedaşla birlikte örneğin Trakyayı alabilecek.

PARK HOLDİNGE DE İZİN YOK
Rekabet Kurulu, Park Holding A.Ş.nin, Boğaziçi, AYEDAŞ, Toroslar ve Akdeniz elektrik dağıtım bölgelerinin dördünü birden devralması işlemine izin vermedi.

Rekabet Kurulu 3 Mart 2011 tarihli toplantısında, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Şnin özelleştirilmesi işlemlerine ilişkin dosyayı değerlendirerek karara bağladı. Rekabet Kurulunun konuya ilişkin kararları, bugün kurumun resmi web sayfasında yayımlandı.

Buna göre Kurul, Yıldızlar SSS Holding A.Ş. ve aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan Eti Gümüş A.Ş.-Söğütsen Ser. San. İnş. Mad. İth. İhr. A.Ş. OGG tarafından yapılacak devralma işlemlerine ilişkin olarak, Yıldızlar SSS ve/veya Eti Gümüş tarafından Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım bölgelerinin dördünün birden devralınması işlemine izin verilemeyeceğini hükme bağlayan 16 Aralık 2010 tarihli Kurul kararında belirlenen ilkeler çerçevesinde; Yıldızlar SSS ve/veya Eti Gümüşün teklif verdiği altı bölge bakımından, Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Diclenin dördünün birden devralınması halinde ulaşılacak büyüklüğün aşılması durumunda devralma işlemlerine izin verilmeyeceğine, bu büyüklüğün altında kalacak devralma işlemlerine ise izin verilebileceğine karar verdi.

Kurul, Park Holding A.Ş.nin, Boğaziçi, AYEDAŞ, Toroslar ve Akdeniz elektrik dağıtım şirketlerinin dördünü de devralması işlemine izin verilemeyeceğine, öte yandan, bu dört bölgeden sadece üçünün Park Holding A.Ş. tarafından devralınması halinde söz konusu işlemlere izin verilebileceği kararını aldı.

Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.nin AYEDAŞ, Akdeniz ve/veya Gedizi devralması işlemlerine izin verilebileceğine karar veren Kurul, AYEDAŞ, Akdeniz ve Torosların özelleştirilmesi sürecinde ihalede teklif veren diğer teşebbüslere ilişkin olarak da şu kararları aldı:

Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubunun AYEDAŞ ve/veya Torosları devralması işlemine, bu ortaklığın yapısının elektrik dağıtımı faaliyetlerinin birleştirilmesi şeklinde yapılanması koşuluyla izin verilmesine sakınca bulunmadığına, Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.nin Torosları devralması işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığına, Emkat Ortak Girişim Grubunun Akdeniz ve/veya Torosları devralması işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verdi.

Kaynak: Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.