İngiltere, Kraliyet düğünü hazırlıklarıyla yatıp kalkıyor.

LONDRA  – İngiltere Kraliyet düğünü, ülkeye çekeceği turist sayısı, “müstakbel prensesin” gelinliği, kilisenin yanından ayrılmak istemeyen protestocuları ve davetlileriyle çok konuşuluyor.

Aynı üniversitede okurken tanışan 28 yaşındaki Prens William ile 28 yaşındaki Kate Middletonın düğünü, 29 Nisan Cuma günü, başkent Londradaki Westminster Kilisesinde yapılacak.

İnşa edildiği 11. yüzyıldan bu yana toplam 38 kral ve kraliçenin taçlarını giydiği Westminster Kilisesi, “Parlamento Meydanı” olarak bilinen, parlamentonun ve ünlü saat kulesi Big Benin yanında bulunuyor.

Prens Williamın annesi Prenses Diananın 1997deki cenaze töreninin de yapıldığı kilisede, 1947 yılında Williamın babaannesi olan Kraliçe 2. Elizabeth de evlendi.

Kate Middleton, düğün günü kiliseye otomobille gelecek. Düğün töreninin ardından ise çift atlı arabayla kiliseden ayrılacak ve Buckingham Sarayına, halkı ve turistleri selamlayarak gidecek. Düğünü Anglikan Kilisesi Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams yönetecek.
ALTIN DAVETİYELERDEN OBAMALARA YOK

Kraliyet ailesi düğün için üzerinde altın arma bulunan 1900 davetiye gönderdi. Düğüne ünlü İngiliz şarkıcı ve besteci Elton John, futbolcu David Beckham ve eşi Victoria Beckham gibi ünlü kişilerin de çağrıldığı, ancak örneğin ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin ya da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşinin davet edilmediği ifade ediliyor.

Obama çiftinin düğünden kısa bir süre sonra Mayıs ayında İngiltereye resmi ziyarette bulunacakları için düğüne çağrılmadıkları, Middleton ailesinin geldiği Berkshire köyündeki manav, kasap ve postacının ise düğüne davetli olduğu basına yansıyor.

Kate Middleton “soylu” bir aileden gelmiyor. Middletonın babası Michael eski bir havayolu yetkilisi ve harekat memuru, annesi Carole ise eski bir havayolu hostesi.

Bu arada, İngiliz basınında yer alan haberlerde, York Düşesi Sarah Fergusonun da düğüne davetli olmadığı bildiriliyor. Türkiyede bir çocuk yuvasında yaptığı gizli çekimlerle bir dönem tartışmalara neden olan Ferguson, Prens Williamın amcası Prens Andrewun eski eşi.

DÜK VE DÜŞES Mİ, YOKSA KONT VE KONTES Mİ?
Kraliyetin gönderdiği düğün davetiyelerinde Kate Middletonın ismi, “Catherine Middleton” olarak yer alıyor. İngiliz basını Catherineın yerine kısaltılmışı “Kate”i kullanıyor. Kraliyet ailesinin ise “Catherine” demeyi tercih ettiği basında yer alıyor.

Bir diğer tartışılan konu da Prens William ve Kate Middletonın evlendiklerinde alacakları unvanlar. Kraliçe 2. Elizabethin düğün günü torunu Prens Williama Birleşik Krallıkta bir yerin dük ya da kontluğunu vermesi bekleniyor. Böylece, Kate Middleton da düşes ya da kontes olacak. Örneğin Prens William, Cambridge Dükü olursa, Kate Middleton Cambridge Düşesi olacak. Ancak İngiliz basını, Kraliçe, Prens Williama hangi unvanı verirse versin, Diana da olduğu gibi kamuoyunun ve basının Kate Middletona, “Prenses Kate” diyeceğini aktarıyor.

GELİNLİK, MCQUEENİN BAŞ TASARIMCISINDAN MI?
Kate Middletonın kıyafetlerinden saç modeline kadar birçok konu İngiliz basınının ve kamuoyunun ilgisini çekiyor. Ancak kraliyet ailesi Prenses Dianada olanın aksine, basının Kate Middletonı yakından takip etmesine izin vermiyor.

Middletonın giyeceği gelinliğin modeli de merak konusu. Times gazetesi bu konudaki son ipucunu yayımlayarak, Kate Middletonın gelinliğini geçen yıl intihar eden ünlü İngiliz tasarımcı ve modacı Alexander McQueenin baş tasarımcısı Sarah Burtonın yapacağını iddia etti.

ÇADIR TARTIŞMASI
Düğünün yapılacağı Westminster Kilisesinin yanındaki Parlamento Meydanında bulunan ve bu meydanda kurdukları çadırlarda kalan savaş karşıtı protestocular ise tartışmalara neden oluyor.

Belediye, düğün günü çadırları kaldırmak istiyor, protestocular ise buna karşı çıkıyor.

Bu meydanda sekiz buçuk aydır yaşadığını anlatan Len isimli protestocu, “düğün günü belediyenin meydanda bulunmalarını istemediğini, çünkü İngilterenin bilindiğinin aksine güzel bir ülke olmadığını kimsenin bilmesini istemediklerini” savundu. Len, “Ancak o gün ülke genelinden düğün için buraya gelen ve binlerce çadır kuran kişi olacak, dolayısıyla bir çadır fazla olmasının ne zararı olabilir ki” dedi.

“İsmim Mark ve Londradaki Parlamento Meydanında yaşıyorum” diyen bir diğer protestocu da, “düğüne mani olmak” ile suçlandıklarını kaydetti. “Düğün gününü mahvetmek gibi bir niyetleri olmadığını” ifade eden Mark, çadırları kaldırıp, kutuların üstünü örtebileceklerini, ancak meydandan tamamen ayrılmak istemediklerini söyledi.

HEYKELLERE BAKIM
Bu arada, Buckingham Sarayının etrafında hummalı bir çalışma devam ediyor ve sarayın bulunduğu meydandaki heykeller temizleniyor.

Düğün günü ülkede resmi tatil ilan edilirken, kutlamalar için ülke genelinde barlar geç saate kadar açık kalacak. Çok sayıda turistin gelmesi ve düğünün turizm gelirinin 620 milyon sterlini (yaklaşık 1,6 milyar TL) bulması bekleniyor.

Ayrıca düğün için çok sayıda hediyelik eşya satışa sunuldu. Özellikle Westminster Kilisesi ve Buckingham Sarayı etrafındaki dükkanlarda, çiftin resimlerinin basılı olduğu özel para, kupa, kitap, anahtarlık ve buzdolabı mıknatısları satılıyor.

Kaynak: Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.