Baz istasyonları için kritik hafta

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketici ve çevre örgütleriyle GSM operatörlerini karşı karşıya getiren baz istasyonlarıyla ilgili yeni bir yönetmelik taslağı hazırladı. Konunun tarafları bugün bir araya gelerek taslak hakkındaki nihai görüşlerini açıklayacak. Son hali verilecek yönetmelik taslağı daha sonra Ulaştırma Bakanlığına sunulacak.

Danıştayın baz istasyonları ile ilgili yönetmenliğin durdurulması için aldığı karar, bu cihazların sağlığa zararlı olup olmadığına ilişkin iddiaları yeniden tartışmaya açtı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketici ve çevre örgütleriyle GSM operatörlerini karşı karşıya getiren problemin çözümü için tüm taraflarla görüşerek yeni bir yönetmelik taslağı hazırladı. Konunun tarafları bugün bir araya gelerek taslak hakkındaki nihai görüşlerini açıklayacak. Son hali verilecek yönetmelik taslağı daha sonra Ulaştırma Bakanlığına sunulacak. Sağlık Bakanlığından da görüş geldiği belirtiliyor.

Mobil haberleşmenin ayrılmaz parçası olan baz istasyonları, ses, görüntü ve datayı, elektro manyetik dalgalar vasıtasıyla karşı tarafa ulaştıran aracı bir cihaz olarak tanımlanıyor. Sistem, mantığı gereği ısı ve ışın yaymıyor. Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalga için Dünya Sağlık Örgütüne bağlı çalışan İyonize Olmayan Radyasyondan Koruma Uluslararası Komisyonunun (ICNIRP) belirlediği standart değer 1 metrede 42 Volt (42V/m). Bu konuda Türkiyede belirlenen limit değer ise 10 v/m. Yunanistanda 32,9, Almanya, Fransa ve Danimarkada ise 41,2 v/m olarak uygulanıyor. Yani bu ülkelere oranla Türkiyedeki kabul edilebilir sınır ortalama 4 kat daha düşük. İsviçre ve Lüksemburgda baz istasyonu standart değerleri 4 V/m, Polonya, Rusya ve İtalyada 6,1 V/m.

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında baz standart değerleri listesinde altıncı sırada yer alıyor. Bu konuya ilişkin ölçüm ve denetimler, BTKnın kurduğu özel bir ekip tarafından yapılıyor. Denetim raporlarına göre çoğu zaman ölçümlerde elektromanyetik dalga 1-2 V/mleri bile bulmuyor. Türkiyede toplam baz istasyonlarının yüzde 71inde, yani 32 binden fazla cihazda yapılan ölçüm sonuçların göre yüzde 64ünün elektro manyetik dalga boyutu 0-4 arasında, yüzde 36sı ise 4-10 değeri arasında bulunuyor. Türkiye genelinde toplam 45 bin 479 baz istasyonu bulunuyor.

Doğada iyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan 2 çeşit ışıma bulunuyor. İyonlaştırıcı ışımaların genetik özellikler üzerinde değişikliğe yol açtığı ve kansere sebep olduğu bilinse de, uzmanlar baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların iyonlaştırıcı olmayan ışın olduğunu belirtiyor. İsveç Uzman Grubu, Halk Sağlık Ajansları, Dünya Sağlık Örgütü, Hollanda Sağlık Kurumu, İngiltere, Amerika ve Avustralya baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalga seviyelerinin sağlık açısından risk oluşturmadığı kanaatinde.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkana göre insan vücuduna dışarıdan giren-çıkan her şeyin belli bir etkisi oluyor. Kalkan, “Eğer elektromanyetik dalgalardan bahsediyorsanız, bunların uluslararası standartları belli. Bu standartlar bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre belirlenmiştir. Dolayısıyla baz istasyonlarının zararlı olduğunu ifade etmek zor. Biz bundan vaz mı geçeceğiz, yoksa hayatı ve iletişimi kolaylaştıran bu teknolojiyi doğru olarak mı kullanacağız, ona karar vermeliyiz.” diyor.

HÜKÜMET BİR AN ÖNCE HALKI bu konuda BİLGİLENDİRMELİ
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. İbrahim Akduman ise elektromanyetik dalganın da çeşitleri olduğunu söylerken, “Radyasyon bu çeşitliliğin en üst tarafı. Baz istasyonlarında kullanılan donanım ve onların ürettiği elektromanyetik dalgalar kesinlikle radyoaktif bir özellik taşımaz.” değerlendirmesini yapıyor. Dünya GSM Birliği (GSMA) Araştırma ve Sürdürülebilirlik Bölümü Direktörü Jack Rowley de, “Yapılan açıklamalar halk arasında endişe ve negatif etkiye sebep oluyor. Türkiye hükümetinin baz istasyonları konusunda halkı bilinçlendirmesi lazım. Bu konuda görüş bildirenler bilimden uzak açıklamalar yapmaktan kaçınmalı.” uyarısında bulunuyor.

“ŞEHİR DIŞINA TAŞIMAK TEKNİK AÇIDAN MÜMKÜN DEĞİL”
Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği Başkanı Adil Müftüoğlu, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılmasının teknik açıdan mümkün olmadığı görüşünde. “Baz istasyonları ne kadar uzağa konumlandırılırsa, cep telefonları da uzakta bir istasyona ulaşmak için daha fazla enerji harcıyor.” diyen Müftüoğlu, bunun da kullanıcının daha çok elektromanyetik enerjiye maruz kalması anlamına geldiğini söylüyor. Bu sebeple baz istasyonlarının kaldırılması veya şehir dışına taşınmasının çözüm olamayacağını ifade ediyor. Mwobil Sanayiciler Derneği Başkanı Murat Dursun ise kurulumu ve faaliyeti süresince ciddi denetimlere tabi olan baz istasyonlarının kaçak olarak kurulduklarını söylemenin vicdansızlık olduğunu dile getiriyor. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, yönetmeliğin durdurulması kararından sonra BTK tarafından Turkcell, Vodafone ve Aveaya verilen güvenlik sertifikalarının geçersiz hale geldiğini kaydediyor. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar da şehir içlerinde baz istasyonu kurulmasının hızlı bir şekilde durdurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.