G-20 Türkiye'de yapılacak

Devlet Bakanı Babacan G-20 konferansının nisan ayı sonu veya mayıs ayı başı gibi tarihte Türkiyede yapılacağını açıkladı.

ANKARA/KIZILCAHAMAM – Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G-20 Konferansının Nisan ayı sonu, Mayıs ayı başı gibi bir tarihte Türkiyede yapılacağını bildirdi. 

Babacan, Ankaranın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 2011in hiçbir şeyin otomatik pilota bağlanamayacağı bir yıl olduğunu belirterek, “2011de mutlaka her an, her dakika işin başında olunması ve gelişmelerin gün gün takip edilip bu gelişmelere göre kararlar alınıp çalışmalara yön verilmesi gerektiğini” vurguladı.”Bu yıl rehavete asla yer yok, rehavet marjı yok” diyen Babacan, sağlam politikalara mutlaka devam etmeleri gerektiğini, önceliğin istikrar olduğunu kaydetti. 

G-20 Konferansı

“Türkiyede nisan ayı sonu, mayıs ayı başı gibi bir tarihte G-20 Konferansı düzenleyeceğiz” diyen Babacan, konferansın G-20 Dönem Başkanı Fransa ile beraber, Fransa-Türkiye eşbaşkanlığında düzenleneceğini söyledi.Bu konferansta, dünyadaki enerji ve gıda fiyatlarının İstanbulda masaya yatırılacağını ifade eden Babacan, “G-20 olması tabi hem katılım açısından hem küresel yansımalar açısından son derece önemli olacak. Hem gıdanın hem enerjinin Türkiyede konuşuluyor olmasının da dünya açısından kuşkusuz, tabi özel ayrı bir anlamı olacak” dedi.

YOİKK onaylandı

Hazine Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, V. Kızılcahamam Yatırım Konferansı çerçevesinde YOİKK Teknik Komiteler Eylem Planı hazırlık çalışmalarının tamamlanması sonrasında gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile YOİKK üyesi kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı bildirildi.

Toplantıda, YOİKK bünyesinde yatırım ortamının farklı alanlarında iyileştirme çalışmaları yürüten 12 Teknik Komitenin 2011 yılında ve önümüzdeki dönemde yürüteceği çalışmaların değerlendirildiği belirtilen açıklamada, 72 eylem içeren YOİKK Teknik Komiteler Eylem Planının onaylandığı ifade edildi.

G-20 Türkiyede yapılacak

 Eylem planının, YOİKK kararı ekinde Hazine internet sitesinden kamuoyuna duyurulacağı kaydedilen açıklamada, eylem planı kapsamında teknik komiteler tarafından yürütülecek çalışmaların sekretarya tarafından aylık olarak izleneceği ve 3 aylık dönemlerde kamuoyunun gelişmeler hakkında bilgilendirileceği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu YOİKK kararı ile ayrıca, YOİKK yapısı ve çalışma esasları ile ilgili olarak, Şirket Kuruluşu Teknik Komitesinin isminin Şirket İşlemleri Teknik Komitesi olarak değiştirilmesine ve YOİKK platformunun daha hızlı, esnek ve sonuç odaklı çalışabilmesini sağlayacak yapısal ve işlevsel değişikliklere karar verildiği bildirildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.