Erdoğan Erzincan'da " Helga hızlı trene binecek, Ayşe de binsin"

Başbakan Tayyip Erdoğan toplu açılış ve anahtar teslim törenine katılmak üzere Erzincanda..

 

ERZİNCAN- Başbakan  Recep Tayip Erdoğan,  toplu açılış ve anahtar teslim törenine katılmak üzere Erzincana geldi. Saat 13.30 da Ana uçağı ile Erzincan Havaalanına gelen Başbakan Erdoğana İçişleri Bakanı  Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu  ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da eşlik ediyor.
İşte Başbakan’ın açıklamaları:

ANKARA-ERZİNCAN ARASI 3,5 SAAT OLACAK

Yol yoksa bağımsızlık yok dedik. Kalkınma yok dedik. Bu işin başına da Erzincan’ın acılarını bilen bir kardeşimizi getirdik. Binali Yıldırım.

Ankara-Sivas hattında, Bursa hızlı tren hattında çalışmalar var. Sırada Sivas-Erzincan hızlı tren hattı var. Bu yılın yatırım projeleri arasına aldık. Ankara’dan hızlı trene bineceksiniz, 3,5 saatte Erzincan’dasınız. Erzincan-Trabzon hızlı tren hattını da projelendirdik. Helga hızlı trene binecek de Ayşem, Fatmam, Hasan’ım, Hüseyin’im neden binemesin.

‘BAŞBAKAN ALDATTI’ DERLER YİNE

Bugün yine toplu açılışlar yapıyoruz. Ana muhalefetin aklı bunları almaz. ‘Başbakan geldi, aldattı’ derler yine. Bizim icraatlerimizin ulaştığı yere onların hayalleri ulaşamaz.

DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI 18

Eğiitm alanında da Erzincan’a bundan sonra yatırımlar düşecektir. Dersliklerdeki öğrenci sayısı Türkiye ortalamasının çok altına düştü. 18-19’a kadar düştü. Ankara’da, İstanbul’da böyle bir şey yok. Erzincan çok iyi konuma geldi.

ALİ EKBER ÇİÇEK’TEN ALINTI

2006’da Erzincanlı bir halk ozanımızı Ali Ekber Çiçek’i hakka uğurladık.

Diyor ki bir türküsünde;

Aşık isen dost bağından nuh eyle
Arif ol daima gönül hoş eyle
Her an gönüllere akıp coş eyle
Ummanlara akılmaz sel olmayınca

ARAMIZA NİFAK SOKMAYA ÇALIŞTILAR

Onyıllardır Türkiye’nin kalkınmasını engellemek için çeşitli kirli senaryolar devreye sokuldu. Alevilik-Sünnilik üzerinden nifak sokmaya çalıştılar. Gerici-ilerici dediler aramıza nifak sokmaya çalıştılar. Bunlara boyun eğmedik. Türkiye son 8 yılda büyük ilerleme kaydetti.

ONLAR BORÇ YAPTI, BİZ ÖDEDİK

Bizden önce iktidarda MHP, DSP, ANAP vardı.

30 milyar dolar IMF’den borç aldılar, Bize 23,5 milyar dolar boç bıraktılar. Biz ödedik, ödedik, ödedik. Şu anda 5,5 milyar dolar borç kaldı. 27,5 milyon dolar Merkez Bankası’nın kasasında para vardı. O kasada şimdi 82 milyar dolar var.

Bir taraftan milliyetçiyim diye hava atacaksın sonra kasadan ses gelecek ‘tın, tın’ bir şey yok. Onlar borç bırakıyor, biz temizliyoruz. MHP’si de aynı CHP’si de. Farkları yok.

TEŞEKKÜR BİLE ETMEDİLER

2023’e önümüzde 12 yıl var. Biz bu yolculuğa da aynı kararlılıkla devam edeceğiz. ‘Tunceli’ye üniversite kurmazsınız’ diyenler vardı bu parlamentoda. Biz Tunceli’ye üniversite kurduğumuz zaman teşekkür bile etmediler. Bunca ancak beyaza kara derler. Varsın öyle desinler.

Biz gelmeden önce üniversite öğrencisi 45 lira alıyordu, şimdi 240 lira alıyor. Master öğrencisi 480, doktora öğrencisi 720 lira alıyor. Kim müracaat edersen etsim ama burs, ama kredi herkese veriyoruz. Yolsuzlukların egemen olduğu bir ülkede bunları yapamazsınız. İlk ve orta öğretimdeki çocuklarımıza aynı şekilde destek verdik.

74 MİLYON SAĞLIK YATIRIMI YAPTIK

Erzincan’da aile hekimliğine geçtik. Doktorlarınız var. İstediğinizde kapısını çalabileceğiniz, hiçbir ücret ödemeyeceğiniz bir doktorunuz var. 74 milyon lira bizim dönemimizde sağlığa para harcadık. Bizden önce Erzincan’da 4 ambulans vardı, şimdi 28 tane var. Artık Erzincan’da doğalgaz var. Bu, medeniyettir işte.

Havalimanı açılış ve Erzincan fotoğrafları az sonra…

Kaynak: Dağ Medya/Hürriyet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.