Yeniden yapılandırmada emeklilik fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören düzenlemeyle, İzmirde özellikle kırsal kesimde ikamet eden 48 bin 500 sigortalının emeklilik hakkına sahip olabileceğini söyledi.


GK Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması düzenlemesiyle ilgili Kurum İl Müdürlüğünde basın toplantısı düzenleyen Keskin, İzmirde 165 bin 820 kişinin 2 milyar 408 milyon liralık borcunun yapılandırılacağını, gecikme borç ve faizlerinin silinmesiyle 1 milyar 200 milyon lira tahsil etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Keskin, nisan ayı sonuna kadar devam edecek süreçle ilgili hazırlık yaptıklarını, ilgili birimleri oluşturduklarını ve borçlu sigortalıları beklediklerini belirtti.

İzmirde SGKya borcu olan 40 bin işverenin 1 milyar 200 milyon lira, şirket ortağı, esnaf gibi 102 bin 272 vergi mükellefinin 1 milyar 84 milyon lira ve tarımla iştigal eden 23 bin 548 Bağ-Kurlunun ise 123 milyon 985 lira borcunun bulunduğunu kaydeden Keskin, borçluların toplam borcunda yapılandırma sayesinde yüzde 60a yakın azalma olacağını söyledi.

Keskin, yeniden yapılandırma kapsamında tarım sigortalılarının da büyük bir avantaja sahip olacağını belirterek şu bilgileri verdi:

Daha önce 5 yıldan daha fazla borcu olan Bağ-kurlularımız Benim borçlarımı silin, o sürenin sigortalılığını da kaldırın diyordu. Biz de siliyorduk. Yeniden yapılandırmayla ödemedikleri süreleri yüzde 60 indirimle ödeme imkanı getiriliyor. İzmirde bu durumda olan yaklaşık 48 bin 500 kişi var. Bunların çoğu eksik sürenin ödenmesi halinde emeklilik hakkı kazanacak. Bu özellikle çiftçiler için büyük bir müjdedir. Köylerde bu imkanı anlatmak üzere muhtarlıklarla temasa geçiyoruz.

ÖDEME TAKVİMİ
Yapılandırma sonrası ilk ödemenin haziran ayında yapılacağını, borçluların son günü beklememesi gerektiğini ifade eden Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ödemeler 2 ayda bir olacak. 6-9-12 ve 18 eşit taksitte ödeme yapılacak. Peşin ödemede faiz olmayacak. Taksitli ödemelerde çok düşük vade farkı alınacak. Belediyeler 36, spor kulüpleri 42 eşit taksitte borçlarını ödeyebilecek. Yapılandırma borçlular için büyük bir fırsattır. Bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

kaynak: gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.