BBC 3 Mart Basın Özeti

Financial Times, Avrupa Komisyonunun çarşamba günü yaptığı açıklama sonrasında, Hırvatistanın Haziran itibariyle Avrupa Birliğine üyelik müzakerelerini sonlandırma ve 2013 yılında birliğe üye olma umudunun suya düştüğünü yazıyor.

Haberde, Avrupa Komisyonunun ülkenin üyeliği önündeki en büyük engeller olan yargı ve insan hakları alanlarında gerekli değişiklikleri yapmak için dört ayın çok kısa bir süre olduğunu söylemesinin, başkent Zagrebde hayalkırıklığıyla karşılandığı belirtiliyor.

Üyelik müzakerelerinin sonbahar veya sonrasına kalmasının seçim dönemine rastlaması anlamına geleceği ve üyelik tarihini daha da geriye itebileceği de anlatılıyor haberde.

Avrupaya yeni ekonomik model lazım

Gazetenin sayfalarında bir de eski Belçika başbakanı Guy Verhofstadt ve Avrupa Komisyonu eski başkanları Jacque Delors ile Romano Prodi tarafından kaleme alınan bir yazıya yer veriliyor.

Önümüzdeki iki haftanın Avrupa Birliğinin liderlerinin birliğin ekonomik sorunlarıyla baş edebilecek durumda olup olmadığını göstereceğini söyleyen yazarların analizinde öne çıkan noktalar şöyle: “Avrupa Birliği liderleri en son Şubat ayında toplandıklarında Fransa ve Almanya tarafından oluşturulan bir rekabet anlaşması önlerine atılmıştı. Anlaşma hem içeriği hem de sunuş şekli nedeniyle olumlu karşılanmamıştı. Fransa ve Almanya, Avrupanın daha etkin ekonomik yönetim politikalarına ihtiyacı olduğu konusunda halkı ancak bunun için liderlerin dahil edilecek alanlar ve yöntemler konusunda fikir birliğine varması lazım.”

Yazarlar, bu ortak modelin bulunabilmesi için Avrupa Komisyonunun devreye girmesi gerektiğini, Avrupanın ihtiyacı olan yeni ekonomik modelin iki-üç ülkenin kendi planlarını tüm üyelere empoze etmesiyle ortaya çıkamayacağını da ekliyor.

Arap Birliğinde fikir ayrılıkları

Guardian gazetesi, Libyada yaşanan krizin, Arap Birliğine üye ülkeler arasındaki yaklaşım farklarını ortaya çıkardığını yazıyor.

Gazetenin Orta Doğu editörü Ian Black tarafından kaleme alınan yazıda Mısırın el-Hayat gazetesi yazarlarından Ahmet İsfahaninin görüşlerine de yer veriliyor.

İsfahani, “Araplar kaybolmuş durumda. Yaşananlarla nasıl baş edeceklerini bilemiyorlar” diyor.

Black, Körfez ülkelerinin esas kaygısının ise Libya değil, protestolarda 7 kişinin hayatını kaybettiği Bahreyn olduğunu vurguluyor yazısında.

Libyaya liberal müdahale

Gazetenin yorum sayfalarına yazan Timothy Garton Ash ise, Libyaya yapılacak bir müdahalenin askeri olmak zorunda olmadığını savunuyor yazısında.

Ashin yazısında öne çıkan cümleler şöyle: “Müdahale çoğunlukla askeri müdahaleye indirgeniyor. Bu da devletlerin birbirlerinin iç işlerine müdahale etmekte kullandığı bir sürü yolu görmezden geliyor. Libyada gittikçe bir iç savaşa dönüşen şiddetin mağdurlarına insani yardım sağlamak bile, önemli bir müdahale.”

Uluslararası müdahale doktrininin Irak ve Afganistanda yaşananlardan sonra daha az kabul gördüğünü vurgulayan Ash, böyle bir müdahalenin daha dikkatli, hukuk çerçevesinde ilerleyen, liberal türevinin de olduğunu vurguluyor ve Birleşmiş Milletler ile Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi kurumlar üzerinden ilerleyecek böyle bir müdahalenin askeri müdahaleye tercih edilmesi gerektiğini savunuyor.

Batının Orta Doğu stratejisi değişecek

Financial Times gazetesi de, başyazılarından birinde, Arap coğrafyasını etkisi altına alan değişikliklerin Batının Orta doğu ve Kuzey Afrika stratejisinde köklü değişiklere yol açması gerektiğini savunuyor.

Başyazıda 10. yılına giren Afganistan operasyonlarından ziyade, 2011den başlayarak önümüzdeki yıllarda batının politika önceliğinin Arap coğrafyasında özgürlük, hukukun üstünlüğü ve refahın artırılması olacağı yazılıyor.

Afganistanın istikrarlı, iyi yönetilen ve modern bir devlet haline getirilmesinin hayalperestlik olduğunun vurgulandığı yazıda, Afganistanın batı medeniyetleri için varoluşsal bir mücadele olmadığının fark edilmesi çağrısı yapılıyor.

Pakistanın çöküşü

Times gazetesi, Pakistan hükümetinin tek Hıristiyan bakanı Şahbaz Battinin başkent İslamabadda uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesini başyazısına taşımış.

Yazıdan öne çıkan cümleler şöyle: “Yaşanan saldırının korkunçluğu, Pakistan hükümeti ve güvenlik güçlerinin ülkedeki Hıristiyanları öldürme, dini çoğulluğu bastırma ve muhalif sesleri susturma kampanyasına karşı kabul edilemez tepkisizlikleriyle birleşiyor. Pakistan hükümeti, ülkedeki dincilerle yüzleşmeyerek, Amerikan dış politikasının en etkili lobi grubuyla karşı karşıya kaldığını fark etmeli.”

Başyazıda bu grup, dünyanın çeşitli yerlerinde baskı gören Hıristiyanları savunma ve Amerikan siyasetine yeniden girme kararı almış olan Evanjelist Hıristiyanlar olarak tanımlanıyor.

Pakistan hükümetinin ülkedeki aşırı eğilimler karşısında sessiz kalmasının tolerans düşmanı grupların ideolojisini beslediği de savunuluyor yazıda.

Independent gazetesinin Pakistana ayırdığı başyazıda ise, ülkenin demokratik çöküşün eşiğinde olduğu söyleniyor.

Başyazıda, Battinin de üyesi olduğu hükümetin ülkeyi etkisi altına alan hoşgörüsüzlükle mücadele etmek yerine suyuna gittiği ve bunun endişe verici olduğu belirtiliyor.

Pakistanın 2015 itibariyle, İngiltereden en yüksek miktarda yardım alan ülke olabileceğinin hatırlatıldığı başyazıda batılı hükümetlere de ülkedeki askerler ve insansız uçakları fonlamak yerine, sivil toplumun oluşturulmasına destek verilmesi çağrısı yapılıyor.

Libyanın direniş tarihi

Kaddafinin son açıklamalarını Libyanın yakın tarihi çerçevesinde değerlendiren Independent yazarı Fisk, şöyle yazıyor: “Libyalılar tarihten kopuk değiller. Dedeleri ve hatta bazılarının babaları İtalyanlara karşı savaştı. Dolayısıyla, Kaddafiye olan muhalefetlerini belirleyen bir direniş zemini ve tarihi var. Kaddafi de bu direnişi sahipleniyor ve rejimine destek sağlamak için el-Kaide tehdidi mitini kullanıyor.”

Fisk, yazısını şu uyarıyla bitiriyor: “Birleşmiş Milletler ambargoları, Iraklıların Saddam Hüseyine karşı ayaklanmasını hedefliyordu. Ancak bu gerçekleşmedi çünkü ekmek, temiz su ya da para bulamayan Iraklılar, ailelerine bakmaya çalışmakla meşkuldu. Saddam 1991 ayaklanmasında dördü hariç tüm vilayetleri kaybetti ancak sonra geri kazandı. Şimdi de batı Libyalılar ekmek, temiz su ve para olmadan yaşıyor. Kaddafi ise dün yaptığı konuşmasında Bingaziyi teröristlerden kurtaracağını söyledi. Diktatörler birbirlerini sevmez ve birbirlerine güvenmez ama maalesef, birbirlerinden ders alıyorlar.”

bbc

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.