"Wikileas'e göre Türkiye İslami devlete gidiyor"

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, bir parlamenterin “Wikileaks’a göre Erdoğan Türkiye’yi İslami devlete götürüyor, doğru mu” biçimindeki soru önergesini yanıtladı.


BRÜKSEL – AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu’nda sunulan “Wikileaks’a göre Türkiye İslami devlete gidiyor, doğru mu”şeklindeki soru önergesine, “Wikileaks’taki ABD’li diplomat yorumları üzerine yorum yapmıyoruz” yanıtını gönderdi.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Barry Madlener verdiği soru önergesinde, “Erdoğan Türkiye’yi bir İslami devlete dönüştürmek istiyor” başlığını attı. Madlener, “Komisyon Hollanda Özgürlük Partisi (PVV) ve Wikileaks tarafındna sızdırılan, Erdoğan’ın aslında Türkiye’yi artan bir şekilde İslami devlet olmaya doğru yöneltmesinden kaygılanan, Türkiye’de yükselen İslamcılığın ‘son derece tehlikeli’ olduğunu belirten diplomatlara katılıyor mu?” diye sordu.

Komisyon’un bir AK Partili danışmanın Türkiye’nin Endülüsü geri, 1683’teki Viyana kuşatmasının da intikamını almak istediği yönündeki sözlerini nasıl karşıladığını soran Madlener, önergesinde “Türkiye tamamen bir İslami devlet haline gelirse AB katılım süreci için sonuçları ne olur?” diye sordu.

“ABD’Lİ DİPLOMATLARIN YORUMLARINI YORUMLAMIYORUZ”
AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise önergeye yanıtında, AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso’nun, Wikileaks belgeleri konusunda Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı 14 Aralık konuşmasına gönderme yaptı.

Barroso’nun “Komisyon ABD’li diplomatlara atfedilen yorumları yorumlamayacaktır” dediğini anımsatan Füle, “Ekim 2005’te üzerinde uzlaşılan Katılım Çerçevesi, katılım müzakerelerinde ilerlemenin aralarında, demokrasiyi teminat altına alan kurumların istikrarı, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlıkların haklarıyla bunların korunmasının da bulunduğu bir dizi koşula göre ölçülmesini hükme bağlıyor. Komisyon Türkiye’nin bu kriterleri yerine getirmesini izlemeye devam edecektir” dedi. (ANKA)

kaynak: gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.