Libya'ya geri döneceğiz

Türk iş adamlarının Libya’da 26 milyar dolarlık işi dondu. İş adamları ve hükümet ‘’Karışıklık sona erdikten sonra yola devam kararı’’ aldı.


ANKARA- Libya’da çıkan iç savaşın ardından yaşanan büyük göç ve işlerin durması, Türk müteahhitlerinin 26 milyar dolarlık iş hacimlerini de dondurdu. Türk iş adamları Libya’daki karışıklığın sona ermesinin ardından işçiler ile birlikte yeniden bu ülkeye giderek işlerine devam etmeyi planlıyor.

Türkiyenin Libyadan çekilme gibi bir düşüncesi olmadığı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından da açıklandı. Çiçek, “Biz Libyadan çekilmiyoruz, çekilmemiz doğru da değil. Orada 26 milyar dolarlık projemiz var. 200 firma Libya’da faaliyet gösteriyor. Yaptığımız sadece Türkiyeye gelmek isteyenlerin tahliyesidir. Ama işler normale döndüğünde orada faaliyetine devam edecek firmalar var” dedi.

İKİ YILDA 7,5 MİLYAR DOLAR
Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmaları 2009-2010 yıllarında arasında Libyada 7 milyar 627 milyon dolar tutarında 124 yeni proje yapım işini daha aldı. Bu ülkede iş alan Türk firmaları arasında Doğuş, Güriş, Enka, Nurol, Metiş, Tekser, Yüksel İnşaat gibi önemli müteahhitlik firmaları bulunuyor.

Türk firmalarının aldığı işler arasında 13 adet konut projesi, Burj Al Baher Ticaret Merkezi, 275 kilometrelik Enerji Nakil Hatlarının inşası projeleri de yer alıyor. Ayrıca, atyapı işleri, kanalizasyon projeleri, otel inşası, demiryolu  projeleri de Türk firmalarca yürütülüyor. Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.