Kaddafi meydan okumaya devam ediyor

Kaddafi, istifa etmesinin söz konusu olmadığını yineledi. ABD veya NATO müdahale ederse “binlerce Libyalı ölür” uyarısında bulundu.

Kaynak: dünya gazetesi

Yine meydan okudu

TRABLUS – Libya lideri Muammer Kaddafi, devlet başkanı olmadığı için istifa etmesinin de söz konusu olmadığını yineledi.

Cemahiriyenin yıldönümü törenlerinde halka hitabeden Kaddafi, “Muammer Kaddafi istifa etme durumunda olan bir devlet başkanı değildir. Hatta feshedecek bir meclisi bile yoktur” dedi.

Libyada bir iç sorun bulunmadığını tekrarlayan Kaddafi, “Doğuda hiç protesto yok” dedi. Kaddafi, “El Kaide hücreleri güvenlik kuvvetlerine saldırdı ve silahlarını ellerinden aldı. Bütün bunlar nasıl başladı? Küçük el Kaide hücreleriyle” diye konuştu.

Ölü sayısının da abartıldığını iddia eden Kaddafi, olaylarda 150 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Binlerce Libyalı ölür

Libya lideri Muammer Kaddafi, ABD veya NATO ülkesine müdahale ederse “binlerce Libyalıların öleceği” uyarısında bulundu.

Kaddafi, “Bir zamanlar İtalyanların kölesi olduğumuz gibi bir kez daha köle olmamızı mı istiyorlar. Buna asla razı olmayacağız. ABD veya NATO ülkemize girerse, kanlı bir savaşa gireceğiz ve binlerce Libyalı ölecek” diye konuştu.

El Kaide ile ilgili olarak da Kaddafi, “Onlardan herhangi biriyle, emirlerinden biriyle tartışmaya hazırım… Ancak onlar tartışmazlar, herhangi bir talepleri yok” dedi.

BM, yanlış haberlere dayanarak karar alıyor

Libya lideri Muammer Kaddafi, Birleşmiş Milletlerin (BM) aldığı kararların yanlış haberlere dayandığını söyledi.

Başkent Trablustaki bir konferans salonunda halka ve yabancı medyaya seslenen Kaddafi, “Birleşmiş Milletler, nasıl yüzde 100 yalan habere dayanan kararlar alır” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler ve NATOyu Libyada olup bitenleri incelemeye ve insanların nasıl öldüğünü saptamak için komiteler kurmaya davet eden Kaddafi, Libyayı kolonize etme ve petrolüne el koyma komplosu olduğunu iddia etti.

Kaddafi konuşmasında, “Barışçıl protestocuların öldürüldüğünü bulmanız için size meydan okuyorum. Amerikada, Fransada, heryerde insanlar askeri depolara saldırırlar ve silahları çalmaya kalkışırlarsa, onları vururlar” dedi.

Ülkesini savunmak için sonuna kadar savaşma yemini eden Kaddafi, “Son erkek ve son kadın kalana kadar savaşacağız. Libyayı kuzeyden ve güneyden destekleyeceğiz” dedi.

Kaddafi, Libyanın Ey Beydadan Bingaziye kadar uzanan olayları soruşturması gerektiğini belirtirken, olaylardan “silahlı gangsterleri” sorumlu tuttu.

İsyancılar hava saldırısı istiyor

İsyancıların kurdukları Milli Libya Konseyinin sözcüsü, Muammer Kaddafinin paralı askerlerine karşı BM destekli hava saldırısı yapılması çağrısında bulundu.

Konseyin sözcüsü Hafız Hoca, yaptığı basın toplantısında, Kaddafinin Libya şehirlerinde Afrikalı paralı asker kullandığını belirterek, “Bu paralı askerlerin kalelerine belirli saldırılar düzenlenmesi çağrısında bunuyoruz” dedi.

Hafız Hoca, bununla birlikte Libya topraklarında yabancı güçlerin mevcudiyetine şiddetle karşı çıktıklarını vurguladı ve “Bununla stratejik hava saldırıları arasında dünya kadar fark var” ifadesini kullandı.

Kaddafinin uçakları bomba yağdırdı

Libya lideri Kaddafiye bağlı birliklerin Brega kentini ele geçirdiği, Ecdebiye kasabasını ise savaş uçaklarıyla bombaladığı bildirildi. Libya hükümeti ise saldırı haberlerini yalanladı.

ABD helikopter gemisi Kearsarge ile savaş gemileri de rotalarını Libyaya çevirerek Süveyş  Kanalına girdi.

El Cezire televizyonu, muhaliflerle Kaddafi birlikleri arasında çıkan şiddetli çatışmaların ardından kentin kontrolünün tekrar Kaddafiye geçtiğini duyurdu.

Haberde, Brega bölgesindeki bir havaalanının da Kaddafiye bağlı güçlerin denetimine geçtiği belirtildi.

El Cezire, savaş uçaklarının, muhaliflerin bir askeri üs ve silah deposunun denetimini elinde tuttuğu bölgedeki Ecdebiye kasabasını bombaladığını da bildirdi.

Bregada ölü sayısı artıyor

Libyanın Brega kentinde bugün Libya lideri Muammer Kaddafiye sadık güçlerle isyancılar arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 10 kişinin öldüğü bildirildi.

İsyan hareketinin kontrolündeki Libyanın doğusunda yer alan en büyük kent Bingazideki isyancıların sözcüsü Mustafa Geriyani, “Bregada 10-15 şehit olduğunu duyduk, ancak kesin ölü sayısını belirlemeye çalışıyoruz. Bregayı geri almaya çalıştılar, ama başarısızlıkla sonuçlandı. Onları geri püskürttük, savaş bitti” dedi.


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.