Halka açıldılar, piyasa değeri 7 milyar dolara çıktı

Halka açık gayrimenkul yatırım ortaklıklarının piyasa değeri 2010 yılında yüzde 266 arttı.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Halka açıldılar, piyasa değeri 7 milyar dolara çıktı

İSTANBUL – Halka açık Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının (GYO) piyasa değeri 2010 yılında 1,9 milyar dolardan yüzde 266 artışla 7 milyar dolara yükseldiği bildirildi.

Başkanlığını Halil Eroğlunun yürüttüğü Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği (KOTEDER) tarafından yapılan “2010 Yılı GYO Değerlendirme Raporu”na göre, 2010 yılında izlenen değer değişiminde yeni halka açılan GYOların etkisi belirgin oldu.

4,5 milyar doları yeni halka arzlardan

Emlak Konut GYO başta olmak üzere 2010 yılında halka açılan 6 GYO ve YOdan GYOya dönüşen bir şirketin katkısı ile halka açık GYOların toplam piyasa değerinde gözlenen değişiminin yüzde 88i, 4,5 milyar dolarlık kısmı, yeni halka arzlardan kaynaklandı.

Geçen yıl halka açılan GYO şirketlerinin yıl sonu piyasa değerleri toplamı tüm sektör piyasa değerinin yüzde 64ünü oluşturdu. 2010 yılında halka açılan şirketlerin katkısı ile sektörün net aktif değer toplamında da piyasa değerine benzer bir artış görüldü, 31 Aralık 2010 tarihli net aktif değerinin yüzde 65i yeni halka açılan GYOlardan kaynaklandı, Türkiyenin en büyük GYOsu olan Emlak Konut GYOnun halka açılması sektör toplamlarının değişiminde etkili oldu.

2010 yılında 6 GYO halka açıldı ayrıca, Avrasya YO, GYOya dönüşmüştü.

4 şirket 1 milyar dolar

Dört büyük GYO şirketi halka açık GYOlar net aktif değer büyüklüğünün yüzde 79unu oluştururken, halka açık GYOlar 2010 yılsonu net aktif büyüklüklerine göre değerlendirildiğinde, dört GYO şirketi; Emlak Konut GYO, Torunlar GYO, İş GYO ve Sinpaş GYO, 1 milyar TL üstünde net aktif değeri ile büyük ölçekli GYOları oluşturdu.

Diğer şirketler arasında Akmerkez GYO 795 milyon liralık net aktif değeri ile orta ölçekli olarak nitelendirilirken, kalan 16 GYO şirketinin 2010 yıl sonu net aktif değeri 300 milyon lira ve altında gerçekleşti.


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.