Daily Telegraph'tan tazminat kazandı

Daily Telegraphtan tazminat kazandı

İngiliz gazete, Erdoğana 25 bin sterlin (yaklaşık 66 bin lira) tazminat ödeyecek.

İSTANBUL -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiliz Daily Telegraph gazetesine karşı açtığı hakaret davasını kazandı.

İngiliz yüksek mahkemesinde bugün yapılan duruşmada, gazetenin iddialarının somut temele dayanmadığına ve haberin doğru olmadığına karar verildi. Mahkeme ayrıca gazetenin Erdoğana tazminat ödemesine karar verdi.

Erdoğanın avukatı Emma Edhem, duruşmada, Daily Telegraph gazetesinin yanlış iddiaları içeren haberi Eylül 2010da yayımladığını hatırlatarak, gazetenin dün hem internet sitesinde, hem de dünkü baskısında, yayımladığı haberle ilgili özür dilediğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre gazete Erdoğana 25 bin sterlin (yaklaşık 66 bin lira) tazminat ödeyecek.

Daily Telegraph gazetesi geçen eylül ayında yayımladığı bir haberde “İranın AK Partiye 25 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu” iddia etmişti.

Kılıçdaroğlu: Gayet güzel

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Londrada, kaldığı otelde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İngiliz Yüksek Mahkemesinin bugün Daily Telegraph gazetesini “İranın AK Partiye 25 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu” ileri süren haberiyle ilgili 25 bin sterlin tazminat ödemeye mahkum ettiğinin anımsatılması üzerine CHP Lideri, “Gayet güzel. Demek ki gazeteler yaptıkları habere dikkat etmeli” değerlendirmesini yaptı.

Çelik: CHP ve YARSAVdan özür bekliyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın hakkındaki bir iddiaya ilişkin Daily Telegraph gazetesine açtığı davayı kazanması ile ilgili olarak, “Bugün bu iddialar bizzat gazete tarafından yalanlandığına göre, Londra Yüksek Mahkemesinde bu iddiaların yalan olduğuna dair hakim huzurunda beyan okunduktan sonra, The Daily Telegraphın avukatı da buna katıldığını ifade ettiğine göre bazı CHP milletvekillerinden ve YARSAV Başkanından güçlü bir özür bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.