BBC 2 Mart Gündem

Guardian başsayfasından İngilterenin Libya müdahalesi konusunda geri adım attığı haberini veriyor.

Haberde, Obama hükümetinin, İngiltere başbakanı Cameronun, NATOnun Libya hava sahasını uçuşa kapatması önerisine mesafe almasının ardından, İngilterenin askeri müdahaleye hazır duruşundan geri adım attığı yazılıyor.

Cameronun değişen söylemi çerçevesinde, İngilterenin bu aşamada isyancı güçlerle irtibata geçmekten daha ileri gitmeyeceğini açıkladığı da haberde belirtiliyor.

Rusya ve Türkiyenin itirazı

Financial Times ise, Libyanın hava sahasının uçuşa kapatılması planlarında Türkiye ve Rusyanın itirazıyla, Fransa ve Almanyanın tedirgin yaklaşımının belirleyici olduğunu yazıyor.

Haberde yaptırımın, başbakan Erdoğan tarafından “absürt” Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov tarafından ise “anlamsız” olarak nitelendiği hatırlatılıyor.

Haberde öne çıkan cümleler şöyle: “Erdoğanın sözleri önemli çünkü Türkiye NATO üyesi bir ülke. Bu durumda yaptırım 28 üye tarafından değil, NATO üyelerinden oluşan küçük bir grup tarafından uygulanacaktır. Lavrovun açıklamaları ise, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bu konuya oybirliğiyle destek vermesinin neredeyse imkansız olduğunu gösteriyor.”

Arap devrimlerinde batı kaybetti

Guardian gazetesinin Orta Doğu editörü Simon Tisdall da, son gelişmeler çerçevesinde Batılı güçlerin “tehlikeli ölçüde ince bir çizgide” yürümesi gerektiğini yazıyor.

Tisdallın yazısında öne çıkan noktalar şöyle: “David Cameronun İngilterenin Libyalı isyancılara silah sağlayabileceği sözleri, batının yürümesi gereken tehlikeli ölçüde ince çizgiye işaret ediyor. Son şiddet olaylarına rağmen, Libyada henüz bir iç savaş yaşanmıyor, ancak isyancıları silahlandırmak bunun yaşanmasını garantileyecektir. Yardımcı olma amaçlı bir zorlu müdahale, istenenin tersi sonuçlara yol açabilir.”

Arap coğrafyasını etkisi altına alan devrimler karşısında, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İsrailin kaybedenler tarafında yer aldığını yazan Tisdall, analistlerin kazanan ülkeler olarak Türkiye, İran ve Suudi Arabistanı saydığını vurguluyor.

Batılı güçlerin eski müttefiklerini kaybettiğini, yeni durumda hangi aktörleri muhatap alacaklarını ise henüz bilmediklerini söyleyen Tisdall analizine şöyle devam ediyor: “Batılı liderleri biraz rahatlatan bir düşünce ise, ılımlı, laik, neo-İslamcıların iktidarda olduğu Türkiyenin devrim sonrası Arap toplumları için bir örnek oluşturabileceği.”

Hangi uluslararası yaptırımlar mümkün?

Independent gazetesi de, Batının Libyaya uygulayabileceği yaptırımların değerlendirmesine geniş yer ayırıyor sayfalarında.

Gazetenin batılı hükümetlerin Kaddafiye karşı uygulayabileceği başlıca yaptırımlara dair değerlendirmeleri şöyle: “Kaddafiye Uluslararası Ceza Mahkemesinde soruşturma açılması rejime kendi halkına uyguladığı katliamdan sorumlu tutulacağı mesajını veriyor. Ancak dünyanın en büyük askeri gücü olan Amerikanın mahkemeyi tanımamış olması mahkemenin uluslararası meşruiyetine gölge düşürüyor. Malvarlıklarına el konması, Kaddafinin yakın çevresinin lideri terk etmesini teşvik edebilir ancak ne kadar etkili olacağı şüpheli. Libyaya daha önce uygulanan ambargo, 2004 yılında, Kaddafinin kitle imha silahları programından vazgeçilmesiyle kaldırılmıştı. Yeni bir ambargonun en büyük riski, rejimden çok Libya halkını etkilemesi olacaktır. Şu anda ülkeyle ticaret yapılmadığı için, ambargonun kısa dönemde bir etkisi de olmayacaktır. Seyahat yasağı, teorik olarak Kaddafi üzerinde daha çok baskı yaratır. Ancak şimdiye kadar uygulanan seyahat yasakları etkili olmadı. Örneğin, Avrupa Birliğinin seyahat yasağı Mugabenin düşmesini sağlamadı. Hava sahasının uçuşlara kapatılmasına ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden izin çıkması zor olacaktır. Böyle bir yaptırımın ne kadar etkili olabileceği de büyütülmemeli.”

Değerlendirmede, askeri müdahalenin ise Kuveyt, Siera Lion ve Kosova örneklerinde başarılı olduğu ancak Irak ve Afganistanda çok ağır bedeller ödenmesine yol açtığı belirtiliyor. Libyaya yapılacak bir askeri müdahalenin yabancı kuvvetlerin iç savaşa dahil olması anlamına gelebileceği de ekleniyor.

Kaddafinin uzun ve acılı mirası

Times gazetesinde, Michael Binyon ve Martin Fletcher tarafından kaleme alınan yazıda, Kaddafinin mirasının “uzun ve acılı” olacağı anlatılıyor.

Yazarlara göre, Libyayı gelecekte bekleyen dört olası senaryo şöyle: “En iyi ihtimalle, Kaddafi sürgüne ayrılacaktır. Bu durumda çok fazla kan dökülmeyebilir. Beyaz Sarayın istediği, David Cameron ve diğer batılı liderler tarafından desteklenen senaryo da bu. Ancak bunun gerçekleşmesinin önünde bir sürü engel var. Kaddafinin Libyada kalıp şehit olarak öleceğini söylemesi bunlardan biri. Bir diğer sorun ise nereye gideceği. Arap coğrafyasında kimse Kaddafiye sınırlarını açmayacaktır. Kaddafiye kapısını açması en olası ülke ise Zimbabwe. Bir diğer senaryo, isyancıların zaferi. Bu zafer Trablusun ele geçirilmesi ve Kaddafinin tutuklanması ve ölümü anlamına gelecektir. Üçüncü senaryo, ülkenin iki ya da üçe bölünmesi olacaktır, ki bu bir ölçüde gerçekleşmiş durumda. Kaddafinin dış güçlerin müdahalesiyle devrilmesi ise olası görülmüyor.”

Yazarlar, Kaddafinin gidişiyle açılacak iktidar boşluğunu kimin dolduracağının belli olmadığını ancak Kaddafinin ölümcül mirasının arkasında çatlamış, kendi arasında çekişen ve yaralarını sarmak için yıllara ihtiyacı olan bir ülke bırakmak olabileceğini de ekliyor.

Prostat kanserine idrar testi

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, prostat kanseri artık basit bir idrar testiyle teşhis edilebilecek.

Haberde, vücutta kanserli prostat hücreleri tarafından üretilen EN2 proteininin olup olmadığını tespit eden idrar testinin yaklaşık 18 ay sonra İngilterede doktorlar tarafından kullanılmaya başlanacağı yazılıyor.

Gazeteye konuşan Surrey Üniversitesinden araştırmacılar da yeni test sayesinde prostat kanserinde erken teşhisin çok daha kesin bir şekilde yapılabileceğini belirtiyor.

kaynak: bbc

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.