2 ayda 6 zam

Ortadoğu ve Kuzey Afrikada yanan isyan ateşiyle artan ham petrol fiyatları pompaya yeni zamlar olarak yansıdı.

HATİCE NAZLI AYDOĞAN/GAZETEPORT-Yılbaşından bu yana benzin ve motorine tam 6 kez zam yapıldı. Sadece Şubat ayında benzin ve motorin 5 kez üst üste zamlandı.

14 Ocakta motorine 6 kuruş, 2 Şubatta benzine 9 kuruş, 4 Şubatta motorine 4 kuruş, 22 Şubatta benzine 9 kuruş, 24 Şubatta motorine 8 kuruş ve en son dün benzine 5 kuruş zam yansıtıldı.

Dün benzine yapılan 5 kuruşluk zamla birlikte İstanbulda 95 oktanlı benzin 4 lira 03 kuruştan 4 lira 08 kuruşa çıktı.

Yetkililer, uluslararası borsalarda artan petrol fiyatlarının benzin ve motorine zam olarak yansıyacağı yönünde görüş bildiriyor.

“ZAM KAÇINILMAZ”
BP Türkiye İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Murat Lecompte, uluslararası piyasalarda artan petrol fiyatlarının tüketiciye zam olarak yansıdığını ve bunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Lecompte, “Akaryakıt dağıtım şirketleri de petrol ürünlerini TÜPRAŞtan aldığı fiyatlara göre düzenliyor. Libya gerginliği ile petrolün üretim ve arz güvenliği endişesi, dünya ekonomisinin toparlanmaya başlaması ile petrole olan talebin artması fiyatları yukarı doğru tetikledi.Gerginliğin uzun sürmesiyle petrol fiyatlarını artması riski var. Bu da pompa fiyatına yansıyacaktır” dedi.

Benzin ve motorine yapılan zamların tüketicileri etkilediğini ancak bunun sonuçları bir kaç ay sonra net bir şekilde belli olacağını vurgulayan Lecompte, peşpeşe gelen zamlarla tüketicilerin tüketimi düşük araçlara yöneldiğini ya da LPGye geçmeyi tercih ettiğini söyledi.

Lecompte, zamlar ve yüksek vergiler nedeniyle benzin ve motorin tüketiminde geçen yıl önemli bir düşüş olduğunu ve bu yıl  artan fiyatların tüketimi azaltacağını düşündüklerini dile getirdi.

Yapılan zamlarla dünden itibaren İstanbulda satılan benzin ve motorinin litre fiyatları şöyle:

Petrol Ofisinde  K. Benzin 95 Oktan 4,06, K. Benzin 97 Oktan 4,10, Katkılı Kurşunsuz Benzin 95 Oktan Süper Ekstra 4,06, Kırsal Motorin EuroDizel 3,21, MotorinV/MAX EuroDizel 3,53 ve Motorinm yeni Prodizel 3,51 kuruştan satılıyor.

OPET istasyonlarında,Kurşunsuz Benzin 95 Oktan 4,08, Katkılı Kurşunsuz Benzin 95 Oktan 4,08, Kurşunsuz benzin 95-97 Oktan 4,11, Kırsal Motorin 3,24 ve Motorin 3,49 kuruştan satılıyor.

Total akaryakıt istasyonlarında ise Kurşunsuz Benzin 95 Oktan 4,07, Excellium Kurşunsuz 97 Oktan 4,10, Katkılı Kurşunsuz 95 Oktan 4,07, Motorin EuroDizel 3,50, Kırsal Motorin 3,22  ve Motorin 3,53 kuruştan satılmaya başlandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.