1 milyar dolarlık yatırım fırsatı

Yatırımcıya devredilen jeotermal sahalar, yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım fırsatı sağlayacak.

1 milyar dolarlık yatırım fırsatı

Kaynak: Dünya Gazetesi

ANKARA – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün, son olarak 13 sahanın daha ihalesini yaptığını belirterek, bugüne kadar toplam 34 sahanın ihale edildiğini kaydetti.

Yıldız, jeotermal sahaların yatırımcıya devredilmesiyle, yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım fırsatı doğduğunu belirterek, yapılacak tesisler bulunduğu yörelerin kalkınmasına katkı koyacak ve 10 bin kişiye istihdam sağlanacağına da dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yenilenebilir kaynaklarımız arasında önemli bir yer tutan jeotermal kaynaklarımızı hızla yatırıma dönüştürüyoruz. Bu amaçla bakanlığımıza bağlı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, jeotermal aramalarına ağırlık vermiş ve keşfettiği kaynak sahalarını açık ihale usulüyle yatırımcıya devretmektedir. Bu kaynaklar ülkemizde, başta elektrik üretimi, sera-konut ısıtması, termal turizm ve sağlık amaçlı kullanılıyor.” ifadelerini kullandı.

34 saha devredildi

Son yapılan 13 sahanın ihalesiyle birlikte, şu ana kadar 9 adedi elektrik üretimine uygun olmak üzere toplam 34 sahanın, 208 milyon dolar karşılığında yatırımcıya devredildiğini belirten Yıldız, “Bu sahaların yatırıma dönüşmesiyle birlikte 150 MW elektrik kurulu gücüyle yılda 1 milyar 250 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek. 2000 dönüm jeotermal sera yapılacak ve yaklaşık 20 adet büyük ölçekte 20.000 yatak kapasiteli termal ve sağlık tesisi hayata geçirilecektir” dedi.

Ekonomiye 370 milyon dolar kazandıracak

Bakan Yıldız, bu tesislerin, yatırımcıya toplam 1 milyar dolarlık yatırım fırsatı sunacağını belirterek; inşaat, mühendislik, seracılık, sondajcılık, pompa ve boru, tribün ve diğer ekipmanlarla ilgili sektörlere canlılık getireceğini ifade etti. Bu yatırımların 2-3 yıl içinde faaliyete geçeceğini belirten Bakan Yıldız, “Bütün bu tesislerin faaliyete geçmesiyle birlikte yaklaşık 10 bin kişiye yerinde istihdam sağlanmış olacak ve yılda yaklaşık 370 milyon dolarlık ekonomik katkıyla, tesislerin yapıldığı yörelerin refah düzeyi artmış olacak” dedi.

29 jeotermal saha için çalışmalar başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Önümüzdeki dönemde de MTAnın jeotermal saha ihaleleri devam edecek ve böylece yatırımlarda giderek hızlı bir şekilde artacak ve buna paralel olarak istihdam ve ekonomiye katkısı da artarak devam edecektir. Buna ilave olarak, 29 jeotermal sahanın ihalesi içinde hazırlık çalışmalarını başlattık” ifadelerini kullandı.


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.