AB'ya duyulan antipatinin baş nedeni

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, Avrupa Birliğine duyduğu antipatinin baş nedeninin vize uygulamaları olduğunu iddia etti.

Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik ve sosyal alanda Türkiyenin bugün ulaştığı düzeyin AB ülkeleri tarafından bile alkışlanmasına karşılık, Türk halkına uygulanan vize prosedürünün en hafif ifade ile ikiyüzlülük olduğunu belirtti.

Karakuş, ABnin, vize konusunda başını kuma gömmeye devam etmesi halinde, deve kuşundan farkı olmadığı konusunda kuşku kalmayacağını ifade etti.

Vize başvurusu için istenen belgelerin sayısının 40ı aştığını, bunlar arasında, vukuatlı nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı, banka cüzdanı, tarla tapusu, kredi kartı hesap ekstresi, SSK hizmet dökümü, askerlik belgesi, ailedeki diğer kişilerin kimlik fotokopileri gibi kişisel belgelerin yer aldığını belirten Karakuş, şunları kaydetti:

Biz, vizeyi kaldırın, bürokrasiyi azaltın, prosedürü kısaltın dedikçe, prosedürlerin sayısı artıyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde de yer alan seyahat özgürlüğü vize yoluyla çiğneniyor. Vatandaşlarımız seyahat özgürlüğü için kişisel bilgilerini koruma özgürlüğünden vazgeçmek zorunda bırakılıyor. Vize alabilmek için banka cüzdanından evinin tapusuna kadar bütün belgelerini ibraz etmek zorunda kalıyor. Bu insanlık suçu değil de nedir?

HAKSIZ REKABET YARATIYOR
Malların serbest ama işadamlarının serbest dolaşamadığı bir ortamda rekabetten bahsedilemeyeceğini belirten Karakuş, Türkiyenin 1996dan bu yana Gümrük Birliğinin üyesi olduğunu, Gümrük Birliği anlaşması ile malların serbest dolaşımının sağlandığını, ancak aradan geçen 15 yılda malları üreten iş adamlarının vizesiz girişi hakkında en ufak bir gelişme sağlanamadığına dikkati çekti.

Avrupalı işadamlarının rahatlıkla Türkiyeye gelebilmesine karşılık, Türk işadamlarına uygulanan vize prosedürünün haksız rekabet yarattığını ifade eden Karakuş, Vize konusu, AB için bir samimiyet testine dönüşmüştür görüşünü bildirdi.

kaynak: gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.