İlk iPad gazetesi 'The Daily' Türklere kapalı mı?

Türkiyedeki pek çok Apple kullanıcısı, dünyanın merakla beklediği iPad gazetesi The Dailynin de aralarında bulunduğu yüzlerce Apple uygulamasına erişemiyor.


Apple’ı diğer şirketlerden ayıran özelliklerin başında son derece zengin bir içeriğe sahip olan uygulama mağazası Apple Store geliyor. iPhone, iPad ve iPod kullanıcılarının yakından takip ettiği Apple Store’da akla gelen hemen her konuda binlerce ücretli ve ücretsiz uygulama bulmak mümkün. Ancak her geçen gün büyüyen bu pazarda yer alan pek çok uygulama için ülke ve dil kısıtlamaları bulunuyor. Bu konuda en çok sıkıntı yaşayan ülkelerin başında ise tahmin edileceği üzere Türkiye geliyor.

TELİF HAKLARI ENGEL
Peki bu sorun neden kaynaklanıyor? Apple kullanıcıları, cihazlarını kullanabilmek ve her hangi bir uygulama indirmek için öncelikle bir Apple kimliğine sahip olmak zorunda. Bu kimliği oluştururken ülke tercihini Türkiye olarak belirleyen kullanıcılar, sadece Türkiye’ye ait olan uygulama mağazasına yüklenen uygulamaları indirme hakkına sahip oluyor, diğer mağazalara ise erişemiyor. Uygulamaların tamamı bütün ülke mağazalarında yer almadığı için de yüzlerce uygulamayı kullanma imkanını kaybediyor.

Bu engellemenin başlıca sebebi telif hakları. Örneğin ABD’de son derece popüler olan Pandora ve Netflix gibi müzik-video uygulamaları, telif anlaşmaları nedeniyle ülkemizdeki Apple mağazasında erişime kapalı. Bu durum sadece Türkiye için değil, telif düzenlemeleri katı olan pek çok ülke için sorun yaratıyor. Mesela Amerikanın ünlü ABC kanalının iPad uygulaması aralarında Fransanın da bulunduğu pek çok ülke Apple Storeunda bu nedenle yer alamıyor.

DİL BİLMEMEK DE SORUN
Pek çok uygulamanın Türkiye mağazasına eklenmemesinin bir diğer nedeni de uygulamaları ‘yanlış anlayıp’ haklarında olumsuz yorum yapan kullanıcıların çokluğu. Apple uygulamalarının büyük çoğunluğunun İngilizce olduğu göz önüne alındığında, Türkiye gibi ülkelerde bu durum da ciddi sorunlar yaratıyor. Bu duruma en ilginç örnek, ‘Hands Heater’ (El Isıtıcısı) adlı uygulama. İngilizce olan açıklamasında uygulamanın eğlence amaçlı olduğu ve gerçekte ‘elleri ısıtmadığı’ belirtilmesine rağmen pek çok kullanıcı bu uygulamayı satın almış ve hayal kırıklığına uğrayarak hakkında olumsuz yorumlarda bulunarak uygulamanın ‘itibarını’ düşürmüş.

ÇARE YENİ BİR KİMLİK ALMAK
Apple’ın ülke mağazalarından yüklenen uygulamalar cihazlarla ya da cihazların hangi ülkeden satın alındığıyla ilişkili değil. Hangi ülke mağazasının tercih edildiği, Apple kimliğinin oluşturulması sırasında belirlenen bir seçim. Yani Amerikadan alınan bir iPad’den Türkiye Apple mağazasına erişilebileceği gibi, Türkiyeden alınan bir iPad’den de ABD mağazası kullanılabiliyor. Yapılması gereken tek şey, hangi Apple Store’una erişilmesi isteniyor ise o ülke tercih edilerek yeni bir Apple kimliği oluşturmak. Ancak pek çok kullanıcı bu durumun farkında olmadığı için Türkiye Apple mağazasının sınırlı içeriği ile yetinmek zorunda kalıyor.

kaynak: gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.