ABD'de Konut Almak İsteyene Özel Fon!

ABDdeki emlak fırsatından faydalanmak isteyen yabancı yatırımcılar için bir fon yaratıldı.

Fırsatlar ülkesi ABD, krizden çok ciddi yara aldı. Ülke çapında gayrimenkul fiyatları ortalama yüzde 50 geriledi; Floridanın da aralarında bulunduğu kimi bölgelerde bu düşüş yüzde 80i buldu. İşte bu durum, ucuz fiyattan alım yapmak isteyen yatırımcıyı da harekete geçirdi.

1992den beri Los Angelasta Sanlı Pastore&Hill adlı finansal danışmanlık, değerleme ve yatırım analizi şirketinin başkanlığını yapan Türk Ekonomi Uzmanı Nevin Sanlı, kurduğu bu şirketle toplam hacmi 30 milyar doları aşan işlem yaptıktan sonra, gayrimenkul yatırım fonu kurmaya karar verdi. Brükselde Fransız lisesini bitirdikten sonra üniversite eğitimi için ABDye giden ve Kaliforniya Üniversitesinde ekonomi eğitimi alan Sanlı, 2010da Astrum Investment Managementi kurdu. ABDde gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen bireysel yatırımcıları hedefleyen Sanlı, Astrum adlı bir fon kurmaya hazırlanıyor. Öncelikli odak noktası da Türk yatırımcılar. İstanbula yaptığı ziyaret sırasında görüştüğümüz Sanlı, “ABDdeki emlak fırsatından faydalanmak isteyen yabancı yatırımcılar için bir fon yarattık. Toplam hacim 110 milyon dolar civarında olacak ve 10 civarında bina satın alacağız” dedi.

“Türkiyede piyasa fazla alevli, birkaç yıl sonra aynı şeyi yapabilirim”

Fona katılmak için en az 1 milyon dolar gerektiğini ifade eden ve nisanda road showa (tanıtım turu) başlayacaklarını belirten Nevin Sanlı, “Brüksel ve İstanbula gideceğiz. Türk yatırımcıyı ve bazı Avrupa ülkelerini hedefliyoruz. Şimdiden ciddi talepler aldık” dedi.

Sanlı, gayrimenkul alımlarına yılın ikinci yarısında başlayacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “ABDde doktor binaları var. Bu binalardaki daireleri doktorlar muayenehane yapar; alt kısımlar da eczane, MR merkezi olur. Portföye bunlar ve hafif endsütri binaları ile apartman daireleri olacak. Ancak apartmanlar en az yüzde 60 dolulukta ve binalar yeni olmalı. Eskilerle ilgilenmiyoruz. Alımları 2 yıl içinde tamamlayacağız.” Türkiye gayrimenkul piyasası için “Çok alevlenmiş. Gurur duyuyorum ama anlamıyorum. Fiyatlar yüksek” diyen Sanlı, “Metrekaresi 10 bin dolar olan konut bir kez satılır ama ikinci defa kim alacak ve nasıl kiralanacak bilmiyorum. Kirafiyat oranı çok yüksek. Birkaç yıl sonra da ABDliler için Türkiye fonu kurup aynı şeyi yapabilirim” yorumunu yaptı.

Kaynak: Milliyet Emlak

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.