Libya Kriz Masası +90(312) 292 26 00 Elektronik posta:libyamasasi@dtm.gov.tr

Libyadaki olaylar Türk şirketlerini de etkileyince Dış Ticaret Müsteşarlığı “Libya İzleme Masası” kurdu.

libya

ANKARA – Libyadaki olaylar Türk şirketlerini de etkileyince Dış Ticaret Müsteşarlığı harekete geçti. Dış Ticaret Müsteşarlığında “Libya İzleme Masası” kuruldu.

Libya, Türk müteahhitlerinin en önemli pazarları arasında yer alıyor. Bu ülkede yaklaşık 15 milyar dolarlık iş yapan Türk şirketleri geçtiğimiz hafta çalışmalarına ara vermişti. Bazı Türk şirketlerinin ise şantiyeleri yağmalanmıştı. Devlet Bakanlığından yapılan açıklamada, Libyanın Bingazi ve Derne şehirlerinde 17 Şubat Perşembe akşamı başlayan olaylar sırasında bu şehirlerde faaliyet gösteren Türk müteahhitlik firmalarından bazılarının şantiyelerinde saldırı ve yağmalama olayları yaşandığı bildirildi. Açıklamada, Türk vatandaşlarının Libyadan güvenli bir şekilde ayrılmalarını sağlamak üzere ilk aşamada ülkeye tahliye uçakları gönderildiği ifade edildi.

Olaylarla ilgili değerlendirme yapmak üzere Devlet Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türkiye İnşaat İşverenleri Sendikası (İNTES), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve bu ülkede iş yapan müteahhitlik firmalarının katılımıyla bugün bir değerlendirme toplantısı yapılacağı belirtilen açıklamada, toplantıda, son olaylara ilişkin firmalar ve çatı kuruluşların görüşleri çerçevesinde bir eylem planı oluşturulmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Öte yandan, açıklamaya göre, Bakan Çağlayanın talimatıyla Dış Ticaret Müsteşarlığında bir “Libya İzleme Masası” oluşturuldu. Bu ülkede yaşanan olaylar nedeniyle sorun yaşayan firma ve kişiler, DTM bünyesindeki izleme masasına “(312) 212 87 43” ve “(312) 212 87 44” nolu telefonlardan ve “libyamasasi@dtm.gov.tr” elektronik posta adresinden başvuru yapabilecek.

Açıklamada, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin izlenmesi amacıyla oluşturulan “Yatırım, Dış Ticaret ve Müteahhitlik Çalışma Grupları” nın daha önceden planlanan bir program çerçevesinde 1. toplantısını 24-26 Şubat 2011 tarihinde Ankarada gerçekleştireceği, bu toplantıda son olaylara ilişkin değerlendirmelerin Libyalı üst düzey yetkililerle paylaşılacağı da ifade edildi.

Açıklamaya göre, son dönemde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde önemli artış yaşandı. Geçen yıl Türkiyenin Libyaya ihracatı 1 milyar 935 milyon dolar olurken, bu ülkede Türk müteahhitlik firmalarınca üstlenilen işlerin toplam tutarı ise 23 milyar doları aştı. 2011 yılı itibariyle sürmekte olan işlerin tutarı ise 15 milyar dolara yaklaştı.

Libyayı terkte vize sıkıntısı yaşanıyor

THYnin Bingaziye gönderdiği özel uçakla İstanbula gelen aralarında 7 çocuğun da bulunduğu toplam 288 yolcu yakınları tarafından sevinç gözyaşlarıyla karşılandı. Ancak bu destekten yalnızca Bingazideki Türklerin yararlandığı, Beida, Derna ve Tobrukta yaşayan Türk vatandaşlarının ise yararlanamadığı öğrenildi. Basın mensuplarına açıklama yapan yolculardan İnşaat Mühendisi Dilek Angın, Libyadaki çalışanların paralarını alamayacaklarını düşünerek kamplarındaki inşaat makinelerini, pikapları, yemekhanedeki aletleri, televizyonları alıp götürdüklerini söyledi. Angın, “Bingazide çok sayıda çalışanımız var. Havaalanında toplanan insan sayısı bini bulmuştur. Libyalı yetkililere vize konusunda baskı yapılsın çünkü sıkıntı yaşanıyor. Arkadaşlarımız vizeden dolayı geçemiyorlar” diye konuştu. Bingazideki bir inşaat şirketinin proje müdürü olan Bilge Durukan da, “Libyada insanların can güvenliği yok” dedi.

kaynak: dünya gazetesi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

14 Yorum

 1. hacı dursun aynak

  libya nın sırt şehrine feribot gelecekmi çünkü burada da çok türk var bende onlardan biriyim bizim burdan tripoli ye veya başka biyere gitme şansımız yok

  Yanıt
 2. DAG MEDYA
  srd3kgruphaber

  Sayın Hacı Dursun,

  Bu mailnizi TBMM yetkililerine aktaracağız. Sırt şehrine feribot çıkarılması ile ilgili Dış İşleri Bakanlığı web sayfasından yapılan bir açıklama henüz elimize ulaşmadı ancak gelişmelere olduğunda, size buradan aktarmaya devam edeceğiz.

  Saygilar,

  Yanıt
  1. DAG MEDYA
   srd3kgruphaber

   Sayın Hacı bey,

   Kriz masasından elimize ulaşan maili size aktarıyoruz. Lütfen dikkate alınız.

   info@mfa.gov.tr
   ” Sirte’ye gönderdiğimiz bir feribotumuzun yarın oraya varmasını ümit ediyoruz
   Hava muhalefetinden dolayı gecikiyorlar
   Bulunduğunuz yerde bir arada kalmaya çalışın lütfen.”

   Yanıt
 3. ertugrul

  sayın yetkili benım kardesım tripolide özka insaatta calısmakta adı ersan sahın kendısınden haber alamıyoruz bızlerı bılgılendırebılırmısınız saygılar

  Yanıt
 4. DAG MEDYA
  srd3kgruphaber

  Sayın Ertugrul bey,

  Lütfen aşağıda ki listelere bakarak isim taraması yapınız. Liste soyadları üzerinden düzenlenmiştir.

  Bu linki tıklayarak aşağı ininiz ve ismini tarayınız: http://srd3kgruphaber.wordpress.com/2011/02/23/libya-kriz-masasi-90312-292-26-00-elektronik-postalibyamasasidtm-gov-tr/

  Bir diğer getirilen grubun listesini de inceleyiniz:

  http://www.mfa.gov.tr/24-subat-2011-tarihinde-thy_nin-tk-3693-sefer-sayili-ucagiyla-trablus_tan-tahliye-edilerek-istanbul_a-getirilen-vatandaslarimizi.tr.mfa

  Lütfen Dışişleri Bakanlığı sitesini takip ediniz. Türkiye’ye getirilen tüm vatandaşların isimleri aktarılıyor.
  Web: http://www.mfa.gov.tr

  Mesajınızı TBMM’ye aktarılacaktır.

  Saygılar,

  Yanıt
 5. Geri İzleme: ÖZEL HABER :: Sırte Şehrinde Feribot Bekleyen Türk Vatandaşlara Duyurulur « SRD3KGRUPHABER

 6. cengiz özer

  libya sirtede mehmet sıddık kaplan yakınımız var karısı çocugu burada perişan haber bekliyorlar bize ne durumu hakkında ne getirilecek bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.